Historia przedszkola

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Prywatne Przedszkole “Pod Muchomorkiem” powstało 1 września 1988 roku. Jest to więc placówka z tradycjami i mająca ogromne doświadczenie w wychowywaniu i uczeniu dzieci. Od początku, gdy do „Muchomorka” uczęszczało tylko 10-ro dzieci, nieustannie się rozwijamy. Dom, w którym mieści się przedszkole został tak przebudowany, aby mogło w nim przebywać 4-krotnie więcej przedszkolaków w 4 grupach. Każda w nich ma swoją panią i swoją salę.

Nasi milusińscy oprócz doskonałej, bez mała indywidualnej opieki mają zajęcia z: j. angielskiego, rytmiki, logopedii i religii. Raz w tygodniu wyjeżdżamy na naukę pływania pod okiem pani instruktor.

Niewątpliwą atrakcją jest nasz plac zabaw z: piaskownicą, huśtawkami, zjeżdżalniami, drabinkami, domkami i wieloma zabawkami ruchowymi. Najlepszym odpoczynkiem po zajęciach merytorycznych jest wyhasanie się na naszym ogródku. Utrzymanie i rozwój przyprzedszkolnego ogródka jest bardzo kosztowne i pracochłonne. Większość prac wykonujemy we własnym zakresie, co procentuje jego nowoczesnym wyglądem.

Pracujemy zgodnie z pierwszym zezwoleniem na prowadzenie punktu przedszkolnego (OW1-5090/28/88) wydanym przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu i następnym Zaświadczeniem nr. 44/96 wydanym przez Kuratorium Oświaty. Pozwala ono na prowadzenie przedszkola niepublicznego dla dzieci od 3 do 6 lat.Dyrektor placówki regularnie uczestniczy w spotkaniach szkoleniowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania. Oprócz tego 2-krotnie gościliśmy w naszych murach Panią Wizytator.

Opiekuje się nami i regularnie kontroluje nas Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która wydaje akceptację co do wyglądu budynku, zagospodarowania wnętrz, prawidłowości utrzymywania czystości, estetyki oraz przygotowania i wydawania posiłków. Nasz kuchnia serwuje 4 posiłki dziennie. Rozpatrywane są różne gusty naszych podopiecznych, urzeczywistniamy indywidualne zalecenia dietetyczne dzieci.

Nasz budynek jest położony przy ulicy Dolina 29, a więc blisko przeźmierowskiego lasu- miejsca naszych spacerów. Z okiem mamy widok na zagajnik u zbiegu ulic Sadowej i Leśnej. Cały ten leśny kompleks stwarza korzystny mikroklimat, daje nam możliwości w uczeniu dzieci koegzystencji z przyrodą w naszym zurbanizowanym świecie.

Regularnie chodzimy na Salonik Muzyczny do pobliskiego Ośrodka Kultury.

Organizujemy częste wycieczki autokarem do różnych nieco dalszych miejsc: ogrody zoologiczne, Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, Cytadela, muzeum w Puszczykowie, gospodarstwo agroturystyczne w Witoldzinie.

Dzieci często prezentują swoje umiejętności: taneczne, wokalne, recytatorskie i prawie codziennie plastyczne. Wszystko odbywa się pod czułą opieką przedszkolanek dzieci i rytmiczki- począwszy od wizyty Gwiazdora, poprzez Dzień Babci i Dziadka, a na Dniu Matki i Dziecka kończąc.
Nie zapominamy o corocznym obrzędzie palenia Marzanny na naszym przedszkolnym podwórku.
Wielkim przeżyciem dla maluszków jest pasowanie na przedszkolaka. Każde dziecko przebrane jest wówczas za kolorowego muchomorka, a pani dyrektor wielkim ołówkiem ceremonii pasowania.
Z kolei „Zerówkowicze” (i ich rodzice) muszą przeżyć pożegnanie z innymi dziećmi pod koniec czerwca. Przebrani w dostojne czarne birety niczym sędziowie otrzymują pamiątkowe teczki.

Największą radością dla dzieci są wizyty teatrów kukiełkowych lub aktorskich ,a także pokazy sztukmistrzów.
Wyczekiwana jest także wizyta księdza Proboszcza i pani katechetki wieńcząca rok katechetyczny.
W 2002 roku nasze przedszkole miało występy na corocznych Dniach Przeźmierowa.
Wszystkim tym spotkaniom towarzyszy aparat fotograficzny, a zdjęcia zainteresowani otrzymują gratis- w prezencie od firmy.

W naszym życiu przedszkolnym nie ma czasu na nudę i „przechowywanie dziecka”. Czujemy się odpowiedzialni za każdego powierzonego synka lub córeczkę. Zapraszamy wszystkie dzieciaczki, których Rodzice dobrze pragną, aby ich dziecko uczyło się i dorastało w twórczej atmosferze przyjaźni, radości i tolerancji.
Zapraszamy wszystkich, otwartych na dobro, wiedzę o otaczającym świecie.
Zapraszamy dzieci kochające zwierzęta i szanująca prawa przyrody.
Zimą dokarmiamy ptaki wsypując kruszyny chleba do naszego karmnika. Najchętniej robią to maluszki wchodząc w wesoły świat edukacji drogą zabawy i bezpośredniego poznania.

Sprzyja temu domowa atmosfera, która zawsze u nas panowała. Dzieci uczą się spontaniczności, która to ujawnia się podczas zabaw imprez sportowych i prac plastycznych. W procesie kształcenia najmłodszych dzieci najistotniejsze znaczenie mają metody pracy oparte na działaniu, bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu oraz na słowie.

Do realizacji zadań ruchowych wykorzystujemy: metody odtwórcze (zabawowo-naśladowcze), zadaniowe, toru przeszkód; Metody twórcze R. Labana, A. i M. Kinessów i metody opowieści ruchowej.

Dbając o zdrowie psychiczne i emocjonalne najmłodszych proste ćwiczenia integracyjne, zabawy rozwijające inteligencję (teatrzyk kukiełkowy lub pacynki). Dzięki temu określamy wzorzec myślowy dziecka dostrajając się do jego kanału informacji.

Wczesną wiosną dzieci opiekują się wysianymi ziarenkami rzeżuchy, z zapałem ją podlewając. Wspólnie dekorujemy przedszkole, tworzymy kompozycje zaproszeń okolicznościowych, dekorujemy choinkę, wycinamy zajączka, robimy pisanki itp. Wszystko to powstaje w oparciu i w zgodzie z najnowszym programem wychowania przedszkolnego.